Gamma Knife Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gamma Knife hakkında sorularınız mı var?

Eğer aradığınız cevap burada bulunmuyorsa veya daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle Gamma Knife WhatsApp Destek Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Gamma Knife ücreti, SGK tarafından devlet kapsamına alınmıştır. SGK kapsamındaki diğer tedaviler gibi hastalık özelik düşük bir miktar katkı payı çıkabilmektedir. Bu miktar vaka türüne göre değişiklik göstermektedir. Tedavi ekibimizden Gamma Knife fiyatı konusunda net bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evet. BAU Tıp Göztepe Medical Park Gamma Knife Ünitesi’nde SGK’lı hastalara hizmet verilmektedir.

Türkiye’de giderek yaygınlaşmaya başlayan Gamma Knife, BAU Tıp Medical Park Göztepe başta olmak üzere sayılı hastanede bulunmaktadır.

Gamma Knife tedavisini Türkiye’ye ilk olarak getiren ve en çok hasta tedavisi deneyimine sahip olan Prof. Dr. Türker Kılıç, tedavilerini İstanbul’da BAU Tıp Medical Park Göztepe yerleşkesinde gerçekleştirmektedir.

Tek seanslık bir tedavi olan ve hastaların aynı gün taburcu olabilmesi sayesinde Türkiye’nin her ilinden hastalar burada tedavi olabilmektedir. 

Dünya üzerinde 1 milyon üzerinde hasta, Prof. Dr. Türker Kılıç tarafından ise 11 bine yakın hasta Gamma Knife ile tedavi edilmiştir.

Gamma Knife ile ilgili yüzlerce bilimsel yazı ve makale bulunmaktadır, tıp bilim dünyasında Gamma Knife yönetiminin güvenilirliği bu şekilde ispat edilmiştir. 

Gamma Knife uygulamasında ölüm riski yüz binde birden azdır (>%0.001) ve beklenmedik hasar riski ise güvenilir ellerde %1’in altındadır. Bu da tedavi başarısının %99’un üzerinde olduğunu göstermektedir ve bu oranla diğer tedavi alternatiflerinin üzerinde başarıya sahiptir.

Uygulamanın sonrasında radyasyona bağlı olarak tümör dokuda veya normal dokuda geçici şişlikler görülebilmektedir. Bu şişlikler ilaçla tedavi edilebilmekte ve kalıcı bir hasar yaratmamaktadır.

Geleneksel ışın tedavilerine göre çok daha güvenli olan bir tedavi olan Gamma Knife ile ışın demektleri 0.2mm hassasiyetle sadece tedavi bölgesine uygulanır. Hem cerrahi, hem radyografi tedavilerine göre çok daha yüksek bir başarı şansına sahiptir. 

Tedavi sonrası çok düşük oranla kısa süreli baş dönmesi veya his kaybı gibi durumlar yaşanabilir, ancak bu tip semptomlar ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. 

Tedavi için gerekli olan Stereotaktik çerçevenin takılması esnasında hasta, başında bir sıkma hisseder fakat bu his 3-5 dakika içerisinde ortadan kalkar.

Hasta sadece kafasında ağır bir şapka varmış gibi hisseder. Tedavi esnasında radyasyon ışınlarını görmek ya da hissetmek mümkün değildir.

Tedavinin etki süresi her hastada farklılık gösterebilmektedir. Gamma Knife’ın etkisi birkaç ay ile birkaç yıl arasında değişebilir.

Tedavi sonrasında hastalar, doktorun söylediği aralıklarla kontrole gelmelidir.

Işın Cerrahisi tedavisinden bir gün sonra normal sosyal ve iş hayatınıza dönebilirsiniz. Hastanede günübirlik yatış yaparak aynı gün içerisinde taburcu olursunuz.

Tedavi süresince hastalar uyutulmazlar. Hasta bu süreçle ilgili aşırı heyecan yaşıyorsa yatıştırıcı ilaç verilebilir. Işın cerrahisi sırasında mikrofon yardımıyla hasta ile iletişimde kalınarak mönitörden izleme yapılmaktadır.

Gamma Knife sayesinde iyi huylu beyin tümörleri (meningiomlar, hipofiz adenomları, akustik nörinomlar vs.) ve kötü huylu beyin tümörleri (beyin metastazları, glial tümörler vs.) tedavi edilebilir. Beyin tümörleri haricinde damarsal beyin hastalıkları (arterivenöz malfasyonlar ve kavernomlar) ve fonksiyonel beyin hastalıkları (trigeminal nevralji, vb) için de Gamma Knife yöntemi kullanılmaktadır.

Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınızı hekiminize söyleyiniz. Tedavi öncesinde bu ilaçların alınıp alınamayacağı ile ilgili bilgi size aktarılacaktır.

Işın cerrahisi günü veya bir gün öncesinde saçınızı ve kafanızı şampuanla yıkamanız istenmektedir.

Hastaneye rahat kıyafetler giyerek geliniz. Kıyafetlerinizin üzerinde metal fermuar ve düğme gibi parçalar olmamasına dikkat ediniz. Mücevherat ve saat takmayınız.

Tedaviden önce ceplerinizin boş olması ve tedavi esnasında üzerinizde kredi kartı, cep telefonu gibi elektronik cihazların bulunmaması gerekmektedir.

Hayır. Hastanın saçının tıraşlanması gerekmemektedir. Saçlar tedavi işlemini etkilemez ve bu işlemden etkilenmezler. 

Hayır. Tedaviye bağlı olarak bir saç dökülmesi yaşanmaz.

İleri yaş sebebiyle cerrahiye bağlı yan etkilerin yüksek olduğu hastalarda, Gamma Knife ışın cerrahisi kullanılmaktadır. Genel anestezi alması riskli olan hastalarda da Gamma Knife tedavisi kullanılabilmektedir.

Gamma Knife tek seanslık bir tedavi yönetimidir ve etkisini belirli bir süre içerisinde gösterir. Öncelikle tedavinin etkisini bir süre sonra göstereceğinin bilinmesi gerekir.

Bu süreçte tedavinin gidişatı kontrol altında tutulur ve yakından izlenir. Nadir durumlarda tedavinin tekrarlanması gereken vakalar tespit edilebilir, bu durumda da ekstra bir tedavi seansı planlanabilmektedir.

Prof. Dr. Türker Kılıç’tan randevu almak için doğrudan Gamma Knife WhatsApp Bilgi Hattı‘na yazabilirsiniz. 

Hasta ismi ve iletişim telefonu ilettiğinizde bilgileriniz tedavi birimindeki asistanlara iletilecek ve ilk fırsatta randevunuzun oluşturulması için aranacaksınız. 

Gamma Knife uygulaması hakkında genel bilgi almak istiyorsanız Gamma Knife sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7/24 Bize Ulaşabilirsiniz

Sorularınız için bize yazın.